poniedziałek, 15 kwietnia 2013

XV Dni Japonii 24-26 kwietnia 2013r.

Żródło.

Jak informuje nas strona Studenckiego Koła Naukowego Gospodarki i Kultury Japońskiej przy Szkole Głównej Handlowej w Warszawie:

Tym razem zapraszamy już na XV edycję Dni Japonii! Impreza odbędzie się w terminie 24-26 kwietnia 2013 w Szkole Głównej Handlowej i, jak co roku, objęta została patronatem honorowym Ambasady Japonii.
Uroczystego otwarcia projektu dokona Prorektor SGH ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą Pan Profesor Marek Gruszczyński. Podczas otwarcia wykład wygłosi przedstawiciel Ambasady Japonii w Polsce. Zaproszeni zostali Jego Ekscelencja Ambasador Japonii oraz Pierwszy Sekretarz Ambasady.
Na uczestników spotkania czekać będzie miła niespodzianka w postaci poczęstunku sushi, który zapewni nasz sponsor – Restauracja Japońska Inaba.
Następnym punktem programu będzie otwarta dyskusja panelowa na temat przyszłości elektrowni atomowych w naszym kraju. Dyskusja będzie się toczyć wokół tematu “Jedna duża, dużo małych, czy może żadna… – o przyszłości energetyki jądrowej w Polsce w kontekście katastrofy w Fukushimie”, a także w kontekście ostatnich wypowiedzi kwestionujących potrzebę posiadania jednej dużej elektrowni na rzecz wielu mniejszych, opartych na nowocześniejszych technologiach. To drugie rozwiązanie mogłoby być bezpieczniejsze, co z kolei kontekstu Fukushimy mogłoby być argumentem przemawiającym do opinii publicznej w Polsce. Rozmowa obejmie też kwestie obecnego stanowiska rządu w sprawie elektrowni jądrowych, opłacalności inwestycji w energetykę jądrową względem innych źródeł energii (Chiny chcą do 2030 r. przejść na 100% energii odnawialnej), obecny mix energetyczny oraz perspektywy rozwoju odnawialnych źródeł energii, jako alternatywy dla atomu. Być może doświadczenia japońskie byłyby wartościowe do wykorzystania w naszym kraju, którego społeczeństwo – po Czarnobylu – jest czułe na punkcie bezpieczeństwa.
Panel zostanie poprowadzony przez opiekuna naszego koła, dr Krzysztofa Piecha, eksperta różnych resortów z zakresu polityki gospodarczej i społecznej.
Pierwszy dzień zakończymy wyciszając się przy czarce tradycyjnej japońskiej herbaty. Dzięki uprzejmości Stowarzyszenia Drogi Herbaty Urasenke Tankōkai Sunshinkai w Warszawie, uczestnicy spotkania poznają przebieg ceremonii parzenia herbaty oraz tajniki etykiety gościa na chakai. Pokazowi towarzyszyć będzie degustacja herbaty oraz podawanych do niej tradycyjnych japońskich słodyczy.

1 komentarz:

  1. O dzięki za info. Nawet nie wiedziałem że SGH też coś organizuje. No ale skoro będzie Pani Mach-Bryson to wypada wpaść i zobaczyć ceremonię.

    OdpowiedzUsuń

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.